Bilişimde istihdamı artırmanın en kolay yolu : Açık kaynak kodlu ürünler

Bilişimde istihdamı artırmanın en kolay yolu açık kaynak kodlu ürünlere yönelmektir.

Sadece kamuda işletim sistemlerinin açık kaynak haline dönüştürülmesi çok ciddi lisans maliyet avantajı getireceği gibi aynı zamanda sistemlerin yönetimi için birçok insanın konumlandırılarak işe alımı söz konusu olacaktır.

Biraz yazılım geliştirmiş sistem yöneticileri , hem kurumdaki açık kaynak kodlu yazılımların yönetim ve bakımını yapabilecekleri gibi aynı zamanda yeni ihtiyaçlar için de açık kaynak kodlu çözümler üretebilir.

Örneğin çok basit bir döküman yönetimi için bile 100binlerce dolar ücret ödenebiliyor. Oysaki birçok açık kaynak kodlu çözümler var konuda. Aynı şekilde fax çözümleri. Birçok network güvenlik cihazları yerine aynı işi yapan linux makineler konumlandırılabilir. Zaten kutu çözümlerinde de embeded linux var. Şuanda milyon dolarlar ödenerek alınan birçok ürünün açık kaynak kodlu benzeri bulunmaktadır.

Açık kaynak kod denilince hemen akla kimlerden destek alınacağı geliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak içinse yetişmiş elemanlara istihdam sağlamak yeterli olacaktır. Yetişmiş eleman bulmak zor diyenler de var elbet. İllaki yetişmiş eleman istihdamı gerekmiyor. Bu konuda uzman kişilerden dış kaynak hizmetleri de alınabilir. Yada bir müddet bu firmalarla çalışarak mevcut personelinizin yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Neden bu gibi çözümlerle tasarruf yapılıp giderler azaltılmak yerine , vergi oranları artırılarak yeni gelir elde etmeye çalışılır anlamak zor.

Şuanda hepimizin de kullandığı ürünler için lisans bedelleri dolar ile ifade edilmektedir. Dolardaki en ufak bir artış bile maliyetleri çok ciddi değiştirebiliyor. Ülkemizde genelde yukarı eğilimi olan dolar sayesinde bilişimdeki lisans maliyetleri her geçen gün artmaktadır.

Unutmamak gerekir ki açık kaynak kodlu yazılımlar desteği olmayan yazılımlar değildir. Lisanslı (GPL : general public licence) ve lisans ücreti olmayan ama ücretli yada ücretsiz destek alınabilecek birçok kişi ve kurumların olduğu bir modeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir