Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Pardus’a geçti

Pardus işletim sistemi Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede bulunan okullarda kullanılmaya başlandı. Şubat 2017’de ‘Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘resmi okullarımızda Pardus’a göç’ projesinin ilk aşamasında kapsamında yapılan çalışmalarla ilçede bulunan 19 lise ve 14 ortaokul olmak üzere toplam 33 okulda akıllı tahtalar Pardus işletim sistemine geçirildi. İkinci aşamasına geçilen proje kapsamında pilot uygulama amacıyla bir lisede akıllı tahtalarla birlikte bütün bilgisayarlarda Pardus kullanılmaya başlandı. Pilot uygulama tamamlandığında ilçede bulunan bütün resmi okullardaki bilgisayarlar Pardus sistemine geçecek.

Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Pardus’un adının Anadolu Parsı’ndan geldiğini, lisans ücreti olmayan Linux tabanlı yerli ve milli bir işletim sistemi olduğunu kaydetti. Pardus İşletim sisteminin akıllı tahtalarda Pardus ETAP arayüzüyle kullanılmaya başlamasıyla birlikte milli eğitim müdürlüğü olarak proje hazırladıklarını belirten Sarıdemir; “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, yerli ve milli kaynakları kullanmanın gerekliliği ve öneminden hareketle, ilçemiz genelinde ki tüm resmi okullarda millileştirilmiş yerli işletim sistemimiz Pardus’un kullanılması ile ilgili projemizi hayata geçirmiş bulunmaktayız” dedi.

Projeyle ilgili ilk çalışmalara geçen Nisan ve Mayıs aylarında başlandığını ve ilk önce lise ardından ortaokul öğretmenlere Pardus eğitimlerinin verildiğini, okullarda Pardus kurulumlarının yapıldığını belirten Sarıdemir; “Bugün itibari ile ilçemizde Fatih Projesi etkileşimli tahta kurulumları tamamlanan 33 lise ve ortaokulda millileştirilmiş yerli işletim sistemimiz Pardus’u kullanıyoruz. Pardus işletim sistemimiz öncelikle sınıflarda kurulu etkileşimli tahtalarda olmak üzere önümüzdeki süreçte tüm resmi okullarımız bilgisayarlarında kullanmayı amaçlıyoruz. İlçemizde hizmet içi eğitim kapsamında Pardus kullanım kursu açılarak başarılı olan 19 öğretmenimize eğitimleri sonunda sertifikaları verildi” diye konuştu.

Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi;

“Projemizin ilk aşamasında; Fatih projesi kapsamında kurulumları tamamlanan 19 lise, 14 ortaokul olmak üzere toplam 33 okulumuzdaki toplam 728 etkileşimli tahtada Pardus kullanılıyor. Okullarımızda bin 27 öğretmenimize Pardus tanıtım, bilgilendirme, kullanım eğitimleri verildi. Bu okullarda eğitim gören 14 bin 073 öğrencimiz yerli işletim sistemimiz Pardus’la tanıştı. İlçemizde Fatih Pprojesi Pardus kullanım kursu açılarak 19 öğretmene sertifika verildi ve kurslarımız açılmaya devam edecek.

İlçemizde projemizin ikinci aşamasına geçtik. İkinci aşamada bir lisemizdeki öğretmenler odası ve idari odalardaki tüm bilgisayarlara Pardus işletim sistemi kurularak kullanılmaya başlandı. Pilot uygulama tamamlanınca diğer okullarımızda da Pardus kullanılmaya başlanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir