Pardus’a geçilmesine yönelik çalışmalar kapsamında atılan adımlar

Kamuda açık kaynak kodlu yazılım çözümlerinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında 15 binden fazla bilgisayarda milli işletim sistemi Pardus’a geçildi. Ülkede yayınlanan bilgi toplumu stratejisi ve eylem planlarında, kamu bilişim sistemlerinde açık kaynak kodlu yazılıma geçilmesi temel öncelikler arasında yer alıyor.

Açık kaynak kodlu yazılıma geçilmesine yönelik çalışmalar kapsamında atılan bazı adımlar şöyle: Milli Savunma Bakanlığı’nda 5 bin istemci ve 420 sunucu Pardus işletim sistemi kullanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yüzde 70 civarında istemcinin dönüşümü sağlandı. Yaklaşık 5 bin istemcisi bulunan İSKİ’de 2 bin 400 istemci Pardus yüklü çalışıyor.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir birime Pardus ve Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi kuruldu. Bu arada, Pardus Güvenli Kamu Sürümü çıkarıldı. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi altyapısı iyileştirildi. Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi ilk versiyonu çıkarıldı.

Engerek Kimlik Yönetim Sistemi kullanıma sunuldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kullanım için protokol imzalandı. Adalet Bakanlığında Pardus dönüşümü için gerekli altyapı hazırlandı, kurumun takvim belirlemesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir