Milli Savunma Sanayisinde Pardus kullanılacak

HAVELSAN tarafından yapılan açıklamada yerli işletim sistemimiz Pardus’un savunma sanayisinde kullanılması için çalışmaların başladığı duyuruldu.

Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz Pardus’a verilen destek bir dönem kesilse de şu anda aktif bir şekilde Pardus, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye ve geliştirilmeye devam ediyor.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA’ya yaptığı açıklamada özetle teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını ve bu çözümlerle dışa bağımlılığı azaltarak yerli teknolojilerin yaygınlaşmasını istediklerini belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması için de çalışmaların başladığını aktaran Atalay, savunma sektöründe Türkiye’nin kendi işletim sistemini yaygın bir şekilde kullandığında güvenlik açısından da daha hassas olacağını söyledi.

Ayrıca bu anlaşmanın dışında birçok devlet kurumunda yerli işletim sistemi Pardus’un yaygınlaştırılması ve Pardus’a ek çözümler üretilerek genel anlamda dışa bağımlılığın azaltılmasıyla ilgili yeni haberleri de yakında duyacağız gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir