Pardus 17.3 yayınlandı

Pardus işletim sisteminin en güncel sürümü olan Pardus 17.3 yayınlandı.

Yeni sürüm ile birlikte gelen en önemli özellik Pardus Mağaza. Artık Pardus Mağazayı kullanarak kolayca yeni uygulama kurabilir, kurulu uygulamaları kaldırabilir, yeni uygulamaları keşfedebilirsiniz. Bunlara ek olarak ayrıca birçok iyileştirme bulunmaktadır. Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelmektedir.

Pardus 17 XFCE Masaüstü Ortamı

Pardus 17 sürümünde öntanımlı masaüstü ortamı olarak XFCE 4.12 kullanıldı. XFCE, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır. Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu olurken, sistem kaynaklarının düşük kullanımını ve sistemin hızlı olmasını hedeflemektedir.

Pardus 17.3 XFCE

Pardus 17 Deepin Masaüstü Ortamı

Pardus 17 sürümü öntanımlı olarak destek verilen XFCE masaüstü ortamına ek olarak DDE (Deepin Desktop Environment) masaüstü ortamını destekliyor. Görsel olarak daha çekici ve kullanıcı gereksinimlerini modern tasarımlarıyla karşılarken, son kullanıcının beğenisini hedeflemektedir.

Pardus 17.3 DDE

Pardus 17.3 Sürüm Notları

Pardus 17.3 bir ara sürümdür. Yapılan değişiklikleri gözlemlemek için zaten Pardus 17 yüklü sisteminizi güncel tutmanız yeterli.

Yapılan Değişiklikler
  • Son kullanıcının karşılaştığı bir çok grafiksel arayüzdeki kullanım senaryosu sorunları giderildi.
  • Bir çok sistem performansını etkileyen paket güncelleştirmesi ve optimizasyonu yapıldı.
  • 200 ün üzerinde paketi ve yamasını içeren güvenlik güncelleştirmeleri sisteme eklendi.
  • Öntanımlı arkaplan değiştirildi.
  • Özgün yenilikçi bir uygulama olan Pardus Mağaza (0.1.1~beta2) sisteme eklendi.
  • Pardus Mağaza uygulamasının, son kullanıcının kullanımını kolaylaştıracak şekilde üçüncü parti uygulamaları da sisteme yükleyebilmesini sağlayan gerekli arka plan desteği sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir